site_map.html
Shoshone-Bannock Home Page Tribal Employment Tribal History Links related to the Shoshone Bannock Tribes
Mount Putnam




TRIBAL BUSINESS DIRECTORY
 
Lookup by:   Employee Last Name and/or First Name and/or Phone
(Note: You can also search on a partial name or phone number)
Click on Dept./Company begins with: 4 A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W  View All
TRIBAL BUSINESS CENTER
FACILITIES Fax: 478-3726 (Bldg 72) or 478-3926 (TBC PBX)
Beasley, Trevor Custodian Labor (208) 208-478-3999 
Broncho, Gregory J. Maintenance Technician (208) 478-3999 
Broncho, Sheree Admin Assistant/Time Keeper (208) 239-4573 
Coby, LaGrand Technician/Maintenance (208) 478-3999 
Coby, Wayland Electrician/Maintenance (208) 478-3999 
Ellsworth, Nathan J. Custodian/Laborer (208) 478-3999 
Honena, Jr., Wesley Maintenance/Elect Tech (208) 478-3999 
Kutch, Richard John Manager (208) 239-4572 
McGill, Stanford Day Custodian/Maintenance (208) 478-3999 
Osborne, Gifferd L. Indoor Arena Caretaker (208) 478-3999 
Phelps, Dennis Night Custodian (208) 478-3999 
Punkin, Doyle Night Custodian (208) 478-3999 
Red Horse, Crystal Dispatcher/Office Aide (208) 478-3999 
Rodriguez, Alphonso J. Tree Trimmer/Maintenance (208) 478-3999 
Smith, Wayland S. Technician/Maintenance (208) 478-3999 
Teton, Donge T. Maintenance Technician (208) 478-3999 
Tinno, Keith L. Technician/Maintenance (208) 478-3931 
Waterhouse, Iralene E. Dispatcher/Office Asst./Property Cust. (208) 478-3924 
Wellington, Ashley PBX Operator/Dispatcher (208) 478-3700 
Yazzie, Terry Mechanic (208) 478-3922 
FINANCE Fax: 478-3719
Avila, Lee Ann Acct Technician (208) 478-3911 
Begay, Cassandra Accounts Receivable Technician (208) 478-3743 
Broncho, Bodie Accountant (208) 478-3842 
Cottrell, Vickie Senior Accountant (208) 478-3841 
Dixey, Taitum Program Asst. I (208) 478-3773 
Gilmore, Kerry   (208) 478-3913 
Hagler, Steve Finance Director (208) 478-3843 
Ish, Demetres   (208) 478-3911 
Jackman, Marina Internal Auditor (208) 478-3895 
Marshall, Roland Account Technician/PO Processo (208) 478-3844 
Morgan, Darla J. Travel Coordinator (208) 478-3846 
Osborne, Rachel   (208) 478-3779 
Peterson, Terry J. AP Processor/Accountant (208) 478-3791 
Redwoman, Inez (208) 478-3911 
Sievers, Krista Accountant (208) 478-3838  
Towersap, Gwyn   (208) 478-3911 
Waterhouse, Pam   (208) 478-3819 
Wheeler, Erika Accounting Technician (208) 478-4067 
FINANCE - CONTRACTING  
Bernal, Shannell L.   (208) 478-3795  
Collins, Sharon Grants Writer-Temp (208) 478-3927 
Turnage, Gaylene Manager (208) 478-3821 
Wadsworth, Bev Sr Contracting Compliance Off. (208) 478-3821 
Yupe, Diana Contracting Technician-Temp (208) 478-3790 
FIRE AND EMS DEPARTMENT Fax: 478-3786 Main Phone No.: 478-3784
Briggs, Brian Fire Chief/EMS Director (208) 236-1037 
Brokaw, DaVien Structual FF/EMT (208) 478-3782/3784 
Bybee, Cassidy    
Darryl, Hendricks Fire Fighter  
Edmo, Kalli Jo FF/Apparatus Driver (208) 478-3782/3784 
Gates, Jayson FF (208) 478-3782/3784 
Guymon, Alan Capt./FF/EMT (208) 478-3782/3784 
Hall, Bryce FF/Apparatus Driver (208) 478-3782/3784 
Hester, Alex FF (208) 478-3782/3784 
Liljenquist, Matt FF/EMT (208) 478-3782/3784 
Manring, Lawrence Captain (208) 478-3782 
Marshall, Kayla FF/EMT (208) 478-3782/3784 
Nielson, Jonathon FF (208) 478-3782/3784 
Osborne, Linda Billing Clerk (208) 478-3783 
Pevo, Debbie Admin. Assistant Secretary (208) 478-3782/478-3784 
Phelps, Dallas FF/Apparatus Driver (208) 478-3782/3784 
Ralphs, Douglas (Jade) FF/Apparatus Driver (208) 478-3782/3784 
Saiz, Tony FF/Apparatus Driver (208) 478-3782/3784 
Sievers, Arnold Interm Captain (208) 478-3782/3784 
Snapp, Jacob FF/Apparatus Driver (208) 478-3782/3784 
Tendoy, Ashley Fire Fighter  
Wahtomy, Sunne Apprentice Firefighter (208) 478-3782/3784 
Worley, Nigel Interim Assistant Fire Chief (208) 236-1036 
FISH & GAME Fax: 208-236-1164
Broncho, Aaron F.   (208) 236-1129/1130 
Buckskin, Blake Tribal Game Warden (208) 236-1129 
Coby, Marcus  
Dixey, Marlene Fish & Game Secretary (208) 236-1137 
Galloway, Walker D. Game Warden (208) 236-1129/1130 
Haskett, Bret R. Director Fish & Game (208) 236-1136 
Neaman, Jr., Leo L. Livestock Enforcement Ranger (208) 236-1129/1130 
Trahant, Torrey Game Warden (208) 236-1129/1130 
Wadsworth, Thomas Captain Game Warden (208) 236-1129/1130 
FISH & WILDLIFE - ADMINISTRATION Fax: 478-3986 Front Desk(s) 239-4550/239-4551
Colter, Chad Fish & Wildlife Director (208) 239-4553 
Furniss, Jacee Office Manager (208) 239-4551 
Starlight, Samantha L. Administrative Assistant (208) 239-4550 
Stone, Daniel (Dan) Policy Analyst (208) 239-4555 
FISH & WILDLIFE - ANADROMOUS FISH MANAGEMENT Fax: 478-3986
Denny, Lytle Biologist/Program Manager (208) 239-4560 
Grant, Leon    
Guardipee, Justin Technician  
Lopez, Carlos Sr. Anadromous Fisheries Technician (208) 478-4053 
Moore, Keith Technician  
Thomas, Joi    
Youmans, William Anadromous Fisheries Biologist (208) 478-4048 
FISH & WILDLIFE - BIG GAME Fax: 478-3808
Wahtomy, Gabriel    
Watson, Leander (Little Bear) Big Game Biologist/Program Mgr (208) 478-3808 
Wolfchild, Relda Big Game Secretary (208) 478-3808 
FISH & WILDLIFE - BPA SALMON RIVER HABITAT Fax: 478-3986
Bacon, Kermit Senior Technician (208) 239-4556 
Wadsworth, Phelan (Ray) Technician (208) 239-4569 
FISH & WILDLIFE - BPA SO ID WILDLIFE MITIGATION Fax: 478-3986
Eddingsaas, Aren Wildlife Biologist (208) 239-4577 
Hevewah, Douglas Senior Technician (208) 236-1088 
Osborne, Otis Technician (208) 236-1088 
Stone, Travis Natural Resource Specialist (208) 236-1072 
FISH & WILDLIFE - BPA SOCKEYE RESEARCH Fax: 478-3986
Cazier, Scott Technician  
Diaz, Ronald Technician (208) 208-478-4049 
Petersen, Wyatt   (208) 478-4049 
Taki, Doug Biologist/Program Manager (208) 239-4568 
Tardy, Kurt Fisheries Biologist (208) 239-4562 
Taryole, Joshua    
Teton, Angelo Technician (208) 239-4567 
Trahant, Robert Sr. Technician  
FISH & WILDLIFE - BPA YANKEE FORK RESTORATION  
Gable, Josh   (208) 239-4570 
Galloway, Evelyn Biologist/Manager (208) 239-4570 
Markham, Julia    
FISH & WILDLIFE - COLUMBIA RIVER FISH MANAGEMENT  
Broncho, Claudeo M. Policy Representative (208) 208-239-4563 
FISH & WILDLIFE - Crystal Springs  
Crue, Lawrence W.    
FISH & WILDLIFE - ENVIRONMENTAL PROGRAM  
Brewster, Alden    
Davis, Cleve Environmental Coordinator (208) 239-4552 
FISH & WILDLIFE - ESA  
Galloway, Jeremy Technician  
Matsaw Jr., Sammy (Sam) Manager (208) 236-1047 
FISH & WILDLIFE - RESIDENT FISHERIES & WETLAND Fax: 478-3986
Bia, Shone Technician  
Buckskin, Preston Sr. Technician (208) 239-4565 
Osborne, Hunter Program Manager (208) 239-4564 
Temoke, William L.   (208) 239-4565 
Wadsworth, Zachery E.   (208) 239-4565 
FISH & WILDLIFE - SALMON RIVER BASIN NUTRIENT Fax: 478-3986
Kohler, Andre E. Program Manager/Aquatic Biologist (208) 239-4566 
Richardson, David Fisheries Biologist (208) 251-3247 
Willoughby, Darren C.   (208) 223-0077 
FISH & WILDLIFE - WILDLIFE  
Christopherson, Dan Wildlife Biologist Program Man (208) 478-3808 
Gonzalez, Connie   (208) 478-3749 
 
 
OTHER LISTINGS
BUREAU OF INDIAN AFFAIRS (BIA)
Facilities (208) 238-2315 
Forestry (208) 478-3785 
INDIAN HEALTH SERVICE (IHS)
Facilities (208) 238-5414 
 
 
 
Back to Top
 
 
Copyright ©2006 Shoshone-Bannock Tribes. All rights reserved